Місто декларативних прав: як у Львові дотримуються прав людини

 

У Львові розповіли, чи дотримуються в місті прав людини, повідомляє журналіст Galnet Роман Мудрий. За словами керівника Освітнього центру з прав людини у Львові Володимира Бєглова, упродовж кількох місяців юристки з адвокатського об'єднання LI Partners детально аналізували документи Львівської міської ради щодо дотримання прав людини у місті та чи відповідають ці рішення міжнародним документам. Зокрема, маємо результати і рекомендації.

Адвокатка Анна Лиско каже, що завданням було – проаналізувати ухвали, рішення виконкому, а також деякі звернення, які були до Львівської міської ради протягом 2018 та 2019 років. За увесь час проекту вдалося проаналізувати 368 актів.

«Ми прийшли до висновку, що Львів – це місто декларативних прав. У нас досить непоганий рівень актів, які були прийняті Львівською міською радою. Але заявлені рішення і стратегії не завжди реалізовуються в повному обсязі і не завжди враховують усі інтереси чи завдання, які прописані в документах так само гарно виконують на практиці».

Висновки наступні:

КОМУНІКАЦІЯ

Міська рада має добре налагоджену комунікацію з мешканцями. Зокрема, передбачені регулярні прийоми посадовцями та міським головою. Письмові звернення розглядають вчасно. Також слідкувати за інформацією можна онлайн, а сайт мерії адаптований для людей з вадами зору.

ПРАВА ДЛЯ ПІДПРИЄМЦІВ

Загалом перевірили 61 акт. Документи спрямовані на створення сприятливих умов для розвитку і підтримки підприємців, а також для започаткування бізнесу. В місті приділяють велику увагу освітнім заходам, де підприємців навчають як почати власну справу, або ж як розвивати бізнес. Також передбачені пільги на сплату податків. Однак такі вигоди не діють для людей, які бажають започаткувати власну справу. Відтак, місцевій владі варто приділити більшу увагу для започаткування власної справи, розвитку малого та середнього бізнесів.

ПРАВО НА ОСВІТУ

Загалом перевірили 75 актів. Кожен мешканець має право на освіту. Однак, через брак місць у садочках, лише у 2018 році до закладів дошкільної освіти не зарахували 1255 дітей. Освіту недофінансовують.

ПРАВО НА СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ

Перевірено 75 актів. Львів позиціонує себе як соціальне місто. В місті працює Центр соціальних служб, діє програми по підтримці приватних закладів, що опікуються дітьми-сиротами та неповнолітніми, які позбавлені батьківського піклування. Також працює програма підтримки учасників АТО та членів їх сімей. Також пільги можуть отримати й мешканці інших категорій у випадках, передбачених законом. Втім, деякі ініціативи реалізують не в повному обсязі. Зокрема, переклад жестовою мовою надають в недостатньому обсязі, через відсутність фінансування в місті недостатньо пандусів та ліфтів.

ПРАВО НА МЕДИЧНУ ДОПОМОГУ

У Львові діє декілька програм, де прописані права мешканців щодо отримання медичної допомоги. Серед напрямків – європейська якість медичних послуг, покращення матеріально-технічної бази мед закладів, також діє спеціальна програма щодо безоплатного забезпечення окремих категорій лікарськими засобами. Однак, попри покращення у системі фінансування медичної галузі, обладнання, заробітні плати працівників та умови, в яких надають медичну допомогу потребують покращення.

КУЛЬТУРА

У Львові затвердили Стратегію розвитку культури до 2025 року. Серед основних цілей – розбудова закладів культури в усіх районах міста, створення громадських просторів, інновації в галузі та ефективне фінансування галузі. Також експерти зазначили, що сьогодні чи не кожен заклад культури доступний для людей з інвалідністю, наявна велика кількість грантів, де заклади культури можуть позмагатися за фінансування нових цікавих проектів, також проводять публічні конкурси на заміщення вакантних посад керівників цих установ.

СПОРТ

У Львові активно підтримують спортивну галузь. Окрім розвитку інфраструктури, зокрема, побудова нових спортивних майданчиків, басейнів, місто також надає фінансову підтримку претендентам на участь в Олімпійських та Паралімпійських іграх, стипендії отримують тренери, які працюють з призерами цих змагань. Також в місті діє проект навчання плаванню дітей з малозабезпечених, багатодітних сімей, дітей-сиріт, позбавлених батьківського виховання або ж дітей з інвалідністю.

Дослідження проводили: Анна Лиско, адвокатка, керуюча партнерка «LI Partners», Світлана Ільницька, адвокатка, партнерка «LI Partners», Ірина Федорич, спів засновниця Агенства вирішення спорів та волонтерка проекту Вікторія Карпа, студентка юридичного факультету ЛНУ імені Івана Франка.

 

ПОВНИЙ ТЕКСТ ЗВІТУ У ФОРМАТІ PDF ШУКАЙТЕ ЗА ЦИМ ПОСИЛАННЯМ.

...Аналіз актів Львівської міської ради за 2018-2019 роки здійснено адвокатським об'єднанням «LI partners» на замовлення Освітнього центру з прав людини у Львові. Презентація відбувається у межах проєкту «Lviv: Becoming a Human Rights City» за підтримки Фонду прав людини Посольства Королівства Нідерландів в Україні.