Одна маленька, але яскрава ідея запалює уяву багатьох. Одна науково-фантастична книга розповідає про місто більше, ніж десятки академічних публікацій. Одна успішна екранізація визначає візуальну мову десятиліттями. Про це ідеться у новій лекції соціологині Наталії Отріщенко «Місто у фантастиці», яка продовжує цикл «Від меншого до більшого».
У лекції ідеться про те, як уявляли міста письменники-фантасти і над якими питаннями вони змушують нас міркувати, говорячи про ті міста, у яких ми живемо сьогодні. Це лекція про людей і гаруд, видимість і невидимість, простір і повітря, сегрегацію і гібридність, технологію і мобільність, а також, приміром, про те, який стосунок до міст майбутнього має Кіану Рівз.
«Історії, які були цікавими групі ґіків, стають історіями, що здатні збирати величезні аудиторії. Сьогодні безліч людей постійно споживають образи, які колись були "широко відомими у вузьких колах". Тепер люди уявляють міста майбутнього саме так, як колись їх уявляли письменники. Задумайтеся, яким є ваше місто майбутнього» — каже лекторка.
Наталія Отріщенко — кандидатка соціологічних наук, дослідниця Центру міської історії, веде проєкт «Міські розповіді» у Міському медіа архіві. Сфера наукових зацікавлень: методологія і методи соціологічних досліджень, усна історія, проективні методи, соціологія міста, просторові та соціальні трансформації після державного соціалізму.
Попередню лекцію з циклу «Від меншого до більшого» (Богдан Шумилович про «Братів Гадюкіних») дивіться тут.
Цикл «Від меншого до більшого» реалізовується Освітнім центром з прав людини у Львові за підтримки Національного демократичного інституту та Уряду Швеції.
Авторка заголовної ілюстрації: Ольга Заречнюк.